Najczęściej zadawane pytania
Co to jest tęczowa rodzina?
Wiele osób LGBT+, podobnie jak wiele osób heteronormatywnych, tworzy relacje miłosne i wychowuje dzieci. Te osoby często określają same siebie jako “tęczowe rodziny”. Osoby bezdzietne żyjące w związkach też często określają się jako “tęczowa rodzina”, nie jest to więc zwrot zarezerwowany wyłącznie do rodzin z dziećmi, choć na tej stronie znajdziesz informacje właśnie na temat tęczowych rodzin, w których wychowują się dzieci.
Czym różni się tęczowa rodzina od zwyczajnej rodziny?
Tęczowa rodzina jest zwyczajną rodziną! Poza orientacją psychoseksualną lub tożsamością płciową rodziców nie różni się niczym. Tęczowe rodziny przeżywają takie same smutki i radości, jak wszystkie inne rodziny. Razem mieszkają, spędzają wspólnie czas, mają swoje domowe zwyczaje, borykają się z codziennymi trudnościami, czasem się sprzeczają, pielęgnują swoją historię i snują plany na przyszłość. Wspólną cechą tęczowych rodzin w Polsce jest ich gorsze położenie w porównaniu z rodzinami heteronormatywnymi, które są uznane przez prawo i cieszą się powszechnym szacunkiem.
Skąd biorą się specyficzne trudności tęczowych rodzin?
Są dwa podstawowe źródła trudności, które mogą przeżywać tęczowe rodziny na co dzień: brak rozwiązań prawnych oraz stereotypy i uprzedzenia na temat osób LGBT+, ich kompetencji rodzicielskich i ich dzieci.
Dlaczego tęczowym rodzinom tak zależy na zmianie prawa?
Brak rozwiązań prawnych dla tęczowych rodzin naraża je na szereg trudności, o których inne rodziny nawet nie myślą. To tak, jakby w typowej rodzinie, gdzie jest mama, tata i dziecko, tylko jedno z rodziców (np. tata) był uznawany przez prawo, a drugie (np. mama) była dla dziecka osobą obcą. Chodząc na wywiadówki nauczycielki pytałyby “A kim pani jest dla dziecka?”. W razie śmierci ojca, matka musiałaby udowodnić, że opiekowała się dzieckiem i ma z nim silną więź, aby móc nadal je wychowywać. A po jej śmierci, odziedziczony majątek byłby obciążony wysokim podatkiem - tak jak po obcej osobie. Trudno to sobie wyobrazić w przypadku rodziny heteronormatywnej, prawda? A jednak z takimi trudnościami borykają się rodziny osób LGBT+. Dlatego właśnie tak ważne jest wprowadzenie prawa, które rozpoznawałoby dwóch rzeczywistych opiekunów dziecka jako jego rodziców.
Czy tęczowe rodziny potrzebują parad równości?
Tęczowe rodziny potrzebują poczucia bezpieczeństwa i szacunku dla siebie i dla swoich dzieci. Potrzebują żyć w miejscu wolnym od stereotypów i uprzedzeń na swój temat. Każde działanie, które może przyczynić się do zmiany społecznej i skutecznie zmniejszyć siłę uprzedzeń wobec osób LGBT+ jest działaniem korzystnym dla tęczowych rodzin. Są nim także parady równości, które jednoczą ludzi, dodają osobom z mniejszości sił do dalszych działań i stanowią okazję do wspólnej zabawy.