Dla naszych dzieci zmieniamy świat

My, tęczowe rodziny, zdajemy sobie sprawę, że dla wielu ludzi nasz własny głos nie jest tak dobrze słyszalny, jak głos naszych sojuszników i sojuszniczek. Nie chcemy, aby ktokolwiek wyręczał nas w działaniach na rzecz naszych spraw. Jest nam jednak dużo łatwiej, gdy wiemy, że nie działamy samotnie.

Być może nie znasz żadnego dziecka, które żyje w tęczowej rodzinie. Być może sądzisz, że społeczeństwo nie jest jeszcze na nas gotowe. Jednak my, tęczowe rodziny, już tu jesteśmy.

Nasze codzienne życie jest zwyczajne: nasze dzieci uczą się w tych samych szkołach i przeżywają te same młodzieńcze radości i troski, co ich rówieśnicy z tradycyjnych rodzin. Różni je tylko to, że jedna z dwóch dorosłych osób opiekujących się nimi na co dzień jest „niewidzialna” dla nauczycielek, lekarzy i urzędników, a czasem nawet dla dalszych członków rodziny. Różni je także to, że powszechne uprzedzenia związane z orientacją seksualną ich rodziców naruszają ich poczucie bezpieczeństwa i osobistej godności.

Zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka, każde dziecko ma prawo do ochrony przed wszelkimi formami dyskryminacji i nie może być piętnowane ani karane ze względu na cechy swoich rodziców, opiekunów prawnych lub członków rodziny. Każde dziecko zasługuje na to, aby rodzina, w której się wychowuje, cieszyła się szacunkiem i uznaniem społecznym. I Ty możesz włączyć się w działania, które to umożliwią.

24/27
To liczba krajów Unii Europejskiej, w których osoby tej samej płci mogą zawrzeć związek partnerski lub pobrać się.
żródło: wikipedia.org
69%
Polek i Polaków według sondaży opowiada się za wprowadzeniem prawnej gwarancji przysposobienia dziecka partnerki lub partnera
11
Liczba krajów europejskich, w których nie ma możliwości sformalizowania związku parterskiego (min. Polska, Rosja, Białoruś, Ukraina, Armenia, Gruzja i Bułgaria
źródło: wikipedia.org
43/49
To miejsce Polski w badaniu Rainbow Europe 2023 (za Polską tylko Białoruś, Monako, Armenia, Turcja, Azerbejdżan i Rosja)
żródło: ilga-europe.org
0%
W takim stopniu państwo polskie respektuje prawo rodzinne osób LGBT+ i ich dzieci
żródło: ilga-europe.org

Co możesz dla nas zrobić?

Poznaj nas. To pierwszy krok.

Autor “Małego Księcia”, Antoine de Saint-Exupéry powiedział, że “tylko nieznane budzi w człowieku lęk”. Dlatego to świetnie, że szukasz informacji o nas! Posłuchaj naszych dzieci. Przeczytaj nasze historie. Przyjdź na nasze spotkanie. My także chętnie Cię poznamy!

Otwórz się na różnorodność.

Wiele współczesnych rodzin różni się od obrazu rodziny nuklearnej, w której mama i tata wychowują wspólne dzieci. Istnieją rodziny adopcyjne, rodziny samodzielnych rodziców, rodziny patchworkowe lub takie, w których to dziadek lub babcia wychowuje swoje wnuki. Niezależnie od tego, każde dziecko ma prawo czuć, że jego opiekunowie są szanowani i akceptowani przez innych dorosłych. I że dorośli - wspólnie - tworzą bezpieczne, przyjazne środowisko, w którym można realizować swoje plany i warto mieć marzenia.

Rozmawiaj o różnorodności rodzin ze swoimi dziećmi.

Dzieci są zwykle bardziej otwarte na różnorodność, niż dorośli. Czasem wystarczy spokojne przedstawienie faktów, a czasem może być pomocna wspólna lektura (np. książeczki Aleksandr Maxeiner pt.: "To wszystko rodzina", o której przeczytasz w naszej rodzinnej biblioteczce).

Mów o nas.

Rozmawiaj z rodziną i ze znajomymi w pracy. Zwracaj uwagę swoich rozmówców na nasze potrzeby. Na to, co różni standardową rodzinę od naszej (brak rozpoznania w prawie i wszystkie tego konsekwencje), ale też w czym jesteśmy podobni (więzi i wzajemna troska). Rób to zwłaszcza, jeśli pracujesz w szkole, przedszkolu, świetlicy, poradni lub w szpitalu, gdzie możesz spotkać tęczową rodzinę nawet sobie tego nie uświadamiając.

Wysyłaj sygnały, że nas akceptujesz i wspierasz.

Tęczowy akcent na ubraniu, biżuterii lub gadżetach, które nosisz przy sobie na pewno zostaną zauważone. Poczujemy się bezpiecznie, jeśli swobodnie wpleciesz w swoją wypowiedź informację na temat małżeństw osób tej samej płci, które przecież są normą w wielu państwach Europy Zachodniej. Chętnie powiemy Ci o sobie, jeśli usłyszymy, że w rodzinie najważniejsza jest miłość, odpowiedzialność i troska, a nie więzy krwi lub wzorce męskości i kobiecości.

Masz pomysł na wspólne działanie?

Napisz do nas

Wpłać darowiznę

Numer konta bankowego

92114020040000310277954389

For international transfers
IBAN: PL92114020040000310277954389
BIC/SWIFT CODE: BREXPLPWMBK

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest tęczowa rodzina?

Wiele osób LGBT+, podobnie jak wiele osób heteronormatywnych, tworzy relacje miłosne i wychowuje dzieci. Te osoby często określają same siebie jako “tęczowe rodziny”. Osoby bezdzietne żyjące w związkach też często określają się jako “tęczowa rodzina”, nie jest to więc zwrot zarezerwowany wyłącznie do rodzin z dziećmi, choć na tej stronie znajdziesz informacje właśnie na temat tęczowych rodzin, w których wychowują się dzieci.

Czym różni się tęczowa rodzina od zwyczajnej rodziny?

Tęczowa rodzina jest zwyczajną rodziną! Poza orientacją psychoseksualną lub tożsamością płciową rodziców nie różni się niczym. Tęczowe rodziny przeżywają takie same smutki i radości, jak wszystkie inne rodziny. Razem mieszkają, spędzają wspólnie czas, mają swoje domowe zwyczaje, borykają się z codziennymi trudnościami, czasem się sprzeczają, pielęgnują swoją historię i snują plany na przyszłość. Wspólną cechą tęczowych rodzin w Polsce jest ich gorsze położenie w porównaniu z rodzinami heteronormatywnymi, które są uznane przez prawo i cieszą się powszechnym szacunkiem.

Skąd biorą się specyficzne trudności tęczowych rodzin?

Są dwa podstawowe źródła trudności, które mogą przeżywać tęczowe rodziny na co dzień: brak rozwiązań prawnych oraz stereotypy i uprzedzenia na temat osób LGBT+, ich kompetencji rodzicielskich i ich dzieci.

Dlaczego tęczowym rodzinom tak zależy na zmianie prawa?

Brak rozwiązań prawnych dla tęczowych rodzin naraża je na szereg trudności, o których inne rodziny nawet nie myślą. To tak, jakby w typowej rodzinie, gdzie jest mama, tata i dziecko, tylko jedno z rodziców (np. tata) był uznawany przez prawo, a drugie (np. mama) była dla dziecka osobą obcą. Chodząc na wywiadówki nauczycielki pytałyby “A kim pani jest dla dziecka?”. W razie śmierci ojca, matka musiałaby udowodnić, że opiekowała się dzieckiem i ma z nim silną więź, aby móc nadal je wychowywać. A po jej śmierci, odziedziczony majątek byłby obciążony wysokim podatkiem - tak jak po obcej osobie. Trudno to sobie wyobrazić w przypadku rodziny heteronormatywnej, prawda? A jednak z takimi trudnościami borykają się rodziny osób LGBT+. Dlatego właśnie tak ważne jest wprowadzenie prawa, które rozpoznawałoby dwóch rzeczywistych opiekunów dziecka jako jego rodziców.

Czy tęczowe rodziny potrzebują parad równości?

Tęczowe rodziny potrzebują poczucia bezpieczeństwa i szacunku dla siebie i dla swoich dzieci. Potrzebują żyć w miejscu wolnym od stereotypów i uprzedzeń na swój temat. Każde działanie, które może przyczynić się do zmiany społecznej i skutecznie zmniejszyć siłę uprzedzeń wobec osób LGBT+ jest działaniem korzystnym dla tęczowych rodzin. Są nim także parady równości, które jednoczą ludzi, dodają osobom z mniejszości sił do dalszych działań i stanowią okazję do wspólnej zabawy.