Jesteśmy rodziną

Nasze rodziny są różnorodne, tak jak różnorodne są zwykłe ludzkie losy i osobiste doświadczenia. Łączy nas jednak przemożna troska o dobro naszych dzieci, z której czerpiemy siłę, by zmieniać świat wokół nas.

Najczęściej zadawane pytania

Jak poznać inne tęczowe rodziny w mojej okolicy?

Zapisz się do grupy Tęczowych Rodzin na Facebooku jest w niej obecnie ponad 1300 osób, większość z nich tworzy tęczowe rodziny, więc jest duża szansa na poznanie kogoś z okolicy. Sprawdź też, jaka organizacja pozarządowa działa na rzecz praw osób LGBT+ nieopodal Twojego miejsca zamieszkania - być może tą drogą uda Ci się także kogoś poznać..?

Zobacz szczegóły
Jak radzić sobie na co dzień z uprzedzeniami wobec tęczowych rodzin?

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim instruktażem zrealizowanym przez Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT+ Tolerado, w którym Anna Strzałkowska wyjaśnia, jak w sposób asertywny można odpowiadać na przejawy uprzedzeń powielanych czasem przez osoby z naszego otoczenia.

Zobacz szczegóły
Czy powinnyśmy poinformować lekarza lub wychowawczynię naszego dziecka o naszej sytuacji rodzinnej?

To dobry pomysł. Oczywiście to od Was zależy, ile informacji o Waszej rodzinie zechcecie ujawnić. Ponieważ jednak wiedza na temat tęczowych rodzin wciąż jest słabo rozpowszechniona, Wasze dziecko może spotkać się z niedowierzaniem lub zdumieniem, gdy będzie swobodnie mówić o swojej rodzinie. Dobrze, aby przynajmniej osoby dorosłe w jego otoczeniu nie były tą informacją zaskoczone. Poza tym, dla nauczyciela czy lekarza ważna jest współpraca z osobami, które na co dzień zajmują się dzieckiem, także wtedy, gdy są to osoby nierozpoznane przez system prawny jako rodzice. Więcej informacji o ujawnianiu się jako "tęczowy rodzic" znajdziecie klikając w "zobacz szczegóły".

Zobacz szczegóły
Razem z partnerką wychowujemy od urodzenia syna, ale to ja jestem jego jedynym opiekunem prawnym. Czy jeśli coś mi się stanie, mój syn trafi do domu dziecka?

Dopóki dwie osoby tej samej płci nie zostaną rozpoznane w świetle prawa jako rodzice, możliwości formalnego zabezpieczenia więzi Waszego syna z Twoją partnerką są ograniczone, ale nie niemożliwe. W sytuacji śmierci opiekuna prawnego o dalszej opiece nad dzieckiem decyduje sąd, który kieruje się jego najlepszym interesem. Dalsza opieka osoby dorosłej, z którą dziecko utworzyło już stabilną, bezpieczną więź to najkorzystniejsze rozwiązanie w tej sytuacji. Ważne jest jednak, aby udokumentować dotychczasowe zaangażowanie Twojej partnerki z wychowanie syna. Więcej informacji dotyczących rozwiązań prawnych dostępnych dla tęczowych rodzin w Polsce znajdziecie klikając w "zobacz szczegóły".

Zobacz szczegóły