Projekty
Mindfulness. Uważne życie, uważny aktywizm

Mindfulness. Uważne życie, uważny aktywizm

Mindfulness
Dlaczego Mindfulness w organizacji działającej na rzecz osób lgbt+?

W aktywizmie ważne są dla nas: autentyzm, troska i zdolność współczucia, sprawiedliwość społeczna, uczciwość, docenianie różnorodności, szukanie porozumienia i dialog, a także równowaga między działalnością na rzecz innych i dbałością o własne potrzeby. Spójna z tymi wartościami jest idea i praktyka uważności, z której staramy się korzystać w naszej pracy. Uważność wprowadzamy do działań aktywistycznych, a także do codziennego życia - dzięki temu czerpiemy więcej satysfakcji z naszej pracy, lepiej radzimy sobie z przeciwnościami losu (a tych nie brakuje, gdy działa się w temacie lgbt+), łatwiej nam zapobiegać aktywistycznemu wypaleniu, przekraczać własne ograniczenia i budować wspierające relacje.

Prowadzeniem treningów uważności zajmuje się Jowita Wycisk, certyfikowana trenerka Kursu życia opartego na uważności (Mindfulness Based Living Course) w Mindfulness Association Polska. Jeśli chcesz wziąć udział w kursie, a przy okazji wesprzeć działania naszej fundacji, poniżej znajdziesz więcej szczegółowych informacji. Środki przekraczające koszty przeprowadzenia kursu są przeznaczane na działalność statutową fundacji.

Uwaga! Do końca roku 2024 kursy nie odbywają się. Odwiedź nas w roku 2025!

Kurs życia opartego na uważności

Czym jest uważność?

Uważność to zdolność doświadczania siebie i własnego życia w chwili obecnej, „tu i teraz”. Wiąże się z akceptacją tego doświadczenia oraz z postawą życzliwości i współczucia wobec siebie i wobec innych. Jej korzystny wpływ na jakość życia potwierdziły liczne badania z obszaru neuronauki i psychologii. Skutki treningu uważności można dostrzec w każdej dziedzinie życia - dlatego właśnie jest to kurs życia opartego na uważności.

Czym jest trening uważności?

Trening uważności jest sposobem pracy z własnym umysłem. Ma charakter doświadczeniowy, co oznacza, że uczenie się przebiega poprzez udział w ćwiczeniach w trakcie zajęć, a także podtrzymywanie praktyki między sesjami w domu. Obok pracy z uwagą, w kursie wiele miejsca poświęca się rozwijaniu postawy życzliwości wobec siebie i wobec innych. Program treningu jest zaplanowany w taki sposób, by umożliwić stopniowe wprowadzanie uważności do codziennego życia. Tak, jak trening fizyczny pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji, tak trening uważności powoduje, że umysł staje się bardziej zrównoważony i plastyczny.

Po co praktykować?

Praktykowanie uważności jest z powodzeniem stosowane w radzeniu sobie ze stresem i obniżaniu napięcia, poprawia koncentrację uwagi i pamięć, stabilizuje nastrój, sprzyja konstruktywnej regulacji emocji i utrzymaniu psychofizycznej równowagi. Dzięki uważności zyskujemy lepszy kontakt z własnym ciałem i emocjami, stajemy się też bardziej wyrozumiali wobec samych siebie i wobec innych. Co więcej, efekty praktykowania uważności mają charakter trwały. Praktyka uważności jest więc dobrze pojętą formą troski o siebie, przy zachowaniu dbałości o relacje międzyludzkie.

Dla kogo przeznaczony jest kurs?

Wiele osób praktykuje uważność, aby znaleźć wytchnienie od pośpiechu codziennego życia i natłoku myśli, nauczyć się odpoczywać i głęboko regenerować. Dla innych jest to sposób na lepsze zrozumienie siebie, samopoznanie. Jeszcze inni chcą dzięki praktyce bardziej skutecznie troszczyć się o otaczający świat. Możliwe, że Twoja motywacja jest jeszcze inna..? Jeśli jednak ważne jest dla Ciebie, by ufać sobie i móc oprzeć się na sobie, a jednocześnie budować autentyczne i szczere relacje z innymi - praktyka uważności może być dla Ciebie fascynującą ścieżką rozwoju.

Zapraszamy zarówno osoby zaangażowane w działalność aktywistyczną, jak i osoby, które nie są zainteresowane podejmowaniem takich działań. Jakkolwiek żyjesz i cokolwiek robisz w swoim życiu - możesz odnieść korzyści z praktyki.

Kurs przeznaczony jest dla osób dorosłych (pełnoletnich). Jest to kurs świecki, mogą w nim wziąć udział osoby o zróżnicowanych tożsamościach, doświadczeniach i poglądach. Nie są konieczne wcześniejsze doświadczenia medytacyjne.

Jeśli zastanawiasz się, czy ten kurs jest dla Ciebie - zadzwoń. Chętnie odpowiem na Twoje pytania i rozwieję wątpliwości.

Kurs nie jest formą psychoterapii. Jeśli borykasz się z trudnościami psychicznymi lub kryzysem emocjonalnym, warto abyś rozważył_a ze swoim terapeutą, czy rozpoczęcie kursu w tym momencie będzie dla Ciebie korzystne.

Jak przebiega kurs?

Kurs składa się z ośmiu cotygodniowych, dwugodzinnych spotkań, na których zapoznasz się z kolejnymi praktykami służącymi pogłębieniu uważności i życzliwości. Każde spotkanie obejmuje elementy krótkiego wprowadzenia,  wspólne praktyki i wymianę doświadczeń w podgrupach. Ponadto, odbędzie się jedna dodatkowa sesja sześciogodzinna - tzw. dzień uważności. Będziesz też zaproszony_a, aby praktykować w domu w oparciu o udostępnione materiały. W ramach kursu otrzymasz podręcznik Chodena i Heather Regan-Addis pt.: Kurs życia opartego na uważności oraz dostęp do nagrań audio z instrukcjami praktyk w formacie MP3.

Tematy spotkań:

Co to jest uważność i po co praktykować?

Ciało jako miejsce bycia obecnym

Wprowadzenie oparcia uważności

Praca z rozkojarzeniem

Badanie strumienia myśli

Postawa obserwatora

Dzień praktyki

Samoakceptacja

Życie w oparciu o uważność - podsumowanie

Certyfikat

Na zakończenie kursu otrzymasz certyfikat Mindfulness Based Living Course (Mindfulness Association Polska). Dowiesz się także, jak w przyszłości dbać o dalszy rozwój praktyki uważności w swoim życiu.

Gdzie i kiedy?

Miejsce Ludzi, Poznań 

ul. Sienkiewicza 6/12

Zajęcia cotygodniowe: wtorek, godz. 18.00-20.00 od 22 października (koniec 10 grudnia)

Dzień uważności: niedziela, 1 grudnia, godz. 10.00-16.00.

Płatność

Całkowity koszt kursu wynosi od 950 do 1200 zł. To Ty decydujesz, ile zapłacisz za ten kurs. Niezależnie od wysokości Twojej wpłaty, obejmie ona 22 godziny kursu, podręcznik pt.: „Kurs życia opartego na uważności” Chodena i Heather Regan-Addis, materiały do pracy domowej i dostęp do nagrań audio. Słowem, jakość kursu pozostanie taka sama, bez względu na wysokość wpłaty. Nadwyżka przekraczająca koszt przeprowadzenia kursu zostanie przeznaczona na cele statutowe Fundacji Tęczowe Rodziny. 

Zapisy

Jeśli chcesz zgłosić się na kurs, wypełnij formularz: https://forms.gle/v6J8Vbsuni4QZe5S6 

Po dokonaniu zgłoszenia, poprosimy o wpłatę zaliczki w kwocie 250 zł na konto Fundacji Tęczowe Rodziny: 92114020040000310277954389. Zaliczka jest bezzwrotna, co oznacza, że jeśli zrezygnujesz z uczestnictwa, nie otrzymasz jej zwrotu. Będziesz mógł_mogła wykorzystać ją w przyszłości, jeśli zechcesz wziąć udział w kolejnym kursie. W przypadku, gdyby kurs został odwołany przez fundację, zaliczka zostanie zwrócona na konto, z którego nastąpił przelew.

Jeśli masz jakieś pytania, zadzwoń: Jowita Wycisk, tel.: 609 994 329

Prowadząca

Jowita Wycisk - psycholożka, certyfikowana trenerka uważności w nurcie Mindfulness Based Living Course (kursu życia opartego na uważności), w trakcie szkolenia nauczycielskiego kursu życia opartego na współczuciu (Compassion Based Living Course), Mindfulness Association Polska / UK. Uważność praktykuje od 10 lat; ukończyła certyfikowane kursy opracowane przez Mindfulness Association UK: Mindfulness, Compassion i Insight, jest członkinią Mindfulness Association Polska.

Wydarzenia związane z projektem

No items found.

Materiały związane z projektem

No items found.

Rodzinę tworzy miłość

Jesteśmy jedyną w Polsce organizacją, której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa i dobrostanu dzieci wychowywanych przez osoby nieheteronormatywne.