W czerwcu 2024 dzięki Fundacji Tęczowe Rodziny miałem przyjemność wziąć udział w kursie "Clear leadership" realizowanym przez in-Dialogue w Kopenhadze.
Yvor - nasz prowadzący pokazał nam jak liderować w zespołach, w organizacjach czy w pracy na co dzień przy użyciu fundamentalnego narzędzia jakim jest dialog. Poznawaliśmy wiedzę teoretyczną z zakresu przywództwa, metod coachingu oraz rozwiązywania konfliktów wewnętrznych. Dzięki realizacji kursu w formie warsztatowej, każdy ułamek wiedzy teoretycznej mogliśmy przekuć w wiedzę praktyczną za pomocą licznych ćwiczeń, rozmów oraz case study. Wartością dodaną była ogromna otwartość prowadzącego, który umożliwił abyśmy podczas ćwiczeń przerabiali problemy, z którymi się kiedyś spotkaliśmy, dzięki czemu mogliśmy z całkowicie nowej perspektywy spojrzeć na sytuacje w zespole.
Liderstwo oraz inne kompetencje miękkie mają często szerokie definicje, ze względu trudności opisania krótko i zwięźle tak obszernych i elastycznych kompetencji, które dodatkowo są skorelowane z personalnymi wartościami. Z tego powodu każdy z nas ma swoją definicję kim dla niego jest lider/liderka lub czym jest dla tej osoby dialog. Dzięki temu, że w kursie brały udział osoby z różnych organizacji pozarządowych z różnych państw Europy mogliśmy nie tylko wymienić się doświadczeniami i praktykami z naszych NGO'sów, ale również poznać perspektywy innych narodowości.
To był bardzo intensywny tydzień pracy umysłowej, poznawania nowej wiedzy, uczenia się nowych praktyk, a ze względu pracy na "żywym organizmie" była to jak jedna wielka sesja coachowo-terapeutyczna. Bezcenne doświadczenie, dzięki któremu mam nadzieję będę w stanie lepiej rozwiązywać przyszłe konflikty, a podstawą ich rozwiązywania będzie obustronny dialog.
Projekt „Lepsza edukacja dla równości" - dofinansowany z UE w ramach programu Erasmus+ (KA122-ADU).
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.