Grupa wsparcia i psychoedukacji dla rodziców i bliskich osób transpłciowych – online (zakończona)

Informujemy, że grupa w roku 2021 zakończyła się. Rozważamy uruchomienie kolejnej edycji w przyszłym roku.

Jeśli mieszkasz w Poznaniu i jesteś osobą bliską osoby transpłciowej – rodzicem nastolatka lub młodej osoby dorosłej, partnerem/partnerką, przyjacielem/przyjaciółką lub rodzeństwem osoby, która doświadcza poważnych wątpliwości związanych ze swoją tożsamością płciową lub przechodzi proces tranzycji (korekty płci) – zapraszamy Cię do udziału w spotkaniach bezpłatnej grupy wsparcia i psychoedukacji dla rodziców i bliskich osób transpłciowych*. Pozwolą Ci one lepiej rozpoznać i zrozumieć procesy, przez jakie przechodzi bliska Ci osoba, co może być dla niej nieocenionym źródłem wsparcia i przyczynić się do wzmocnienia Waszej relacji. Zyskasz też okazję do wymiany doświadczeń z innymi osobami znajdującymi się w sytuacji podobnej do Twojej oraz do nabycia aktualnej wiedzy i rozwiania wątpliwości na temat takich zagadnień, jak: tożsamość płci, transpłciowość czy tranzycja. *

DLA KOGO?

Grupa jest przeznaczona dla rodziców, opiekunów, rodzeństwa, partnerów i partnerek oraz innych bliskich osób transpłciowych. 

FORMA SPOTKAŃ

Łącznie odbędzie się 8 spotkań, z których każde poświęcone będzie odrębnemu zagadnieniu. Możesz dołączyć w każdym momencie i wziąć udział w dowolnej liczbie spotkań.

GDZIE I KIEDY?

Spotkania odbywać się będą co tydzień w czwartki o godz. 18.30. Pierwsze spotkanie – 13 maja 2021 r.

Tematy spotkań:
1. Czym jest transpłciowość?
2. Osoba trans kiedyś i dzisiaj – o różnych trajektoriach rozwoju odczuć nieakceptacji własnej płci metrykalnej.
3. Ja jako rodzic/partner/brat/siostra/przyjaciel osoby transpłciowej.
4. Tożsamość płciowa a orientacja seksualna a rola płciowa – czym się różnią i co z tego wynika dla rozumienia sytuacji osoby transpłciowej.
5. Proces tranzycji – jaki jest jego przebieg i konsekwencje? Jak wspierać osoby transpłciowe w procesie tranzycji?
6. Moje obawy i dylematy. Jak radzić sobie z odczuciami dotyczącymi procesu tranzycji u bliskiej osoby?
7. Radzenie sobie z transfobią.
8. O formach profesjonalnej pomocy psychologiczno-seksuologicznej osobom transpłciowym – czym się różnią między sobą, na czym polegają i gdzie ich szukać.

ZAPISY

Udział w spotkaniach grupy jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy (prosimy o wypełnienie formularza).

OSOBY PROWADZĄCE

Dr Aleksandra Chodecka – psycholożka i psychoterapeutka, posiada certyfikat Seksuologa Klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy diagnostycznej i terapeutycznej, między innymi z osobami dorosłymi borykającymi się z trudnościami w obszarze identyfikacji płciowej, prowadzi także konsultacje psychologiczno-seksuologiczne dotyczące dzieci i młodzieży. Pracuje w Psychologiczno-Seksuologicznym Ośrodku Rozwoju i Terapii PORT. Więcej informacji: https://www.psychoterapiaport.com/aleksandra-chodecka,

Dr Marta Szymańska-Pytlińska – psycholożka i psychoterapeutka w trakcie procedury uzyskiwania Certyfikatu Seksuologa Klinicznego, pracuje między innymi z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi doświadczającymi trudności w obszarze tożsamości płciowej oraz z ich rodzinami. Na co dzień związana z Wydziałem Psychologii i Kognitywistyki UAM oraz Psychologiczno-Seksuologicznym Ośrodkiem Rozwoju i Terapii PORT. Więcej informacji: https://www.psychoterapiaport.com/marta-szymanska-pytlinska

*Program finansowany ze środków miejskich przeznaczonych na upowszechnianie i ochronę wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji.