Grupa wsparcia i psychoedukacji dla rodziców i bliskich osób transpłciowych w Poznaniu

Uwaga!

Informujemy, że projekt zakończył się w roku 2023. Aktualnie nie przyjmujemy dalszych zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy bliskich osób transpłciowych (rodziców, partnerów, rodzeństwa etc.) do udziału w bezpłatnej grupie prowadzonej przez dwie seksuolożki kliniczne – dr Aleksandrę Chodecką i dr Martę Szymańską-Pytlińską.

Program grupy wsparciowo-psychoedukacyjnej obejmuje 7 półtoragodzinnych spotkań prowadzonych w okresie 3 miesięcy (od września do listopada 2023r.).

Grupa ma charakter otwarty, można do niej dołączyć w dowolnym momencie jej trwania, a także wziąć udział w dowolnej liczbie spotkań.

Kiedy? Wtorki, g. 17.00-18.30:

 • 12 i 26 września
 • 10 i 24 października
 • 7, 14 i 28 listopada.

Gdzie? W Psychologiczno-seksuologicznym Ośrodku Rozwoju i Terapii przy ul. Ściegiennego 4/6 w Poznaniu.

Jak można zgłosić chęć udziału w grupie? Wypełniając formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/A6qroXrujLfhuxE9A

Po co się spotykamy? Spotkania mają dwa cele: wymianę doświadczeń w grupie i psychoedukację. Zależy nam, spotkania z jednej strony stały się okazją do aktualizacji wiedzy na temat transpłciowości, z drugiej zaś –  do dzielenia się przez osoby uczestniczące własnymi doświadczeniami i wyzwaniami wynikającymi ze wspierania bliskiej osoby transpłciowej lub niebinarnej. W dobie informacyjnego chaosu i ograniczonych możliwości korzystania ze wsparcia instytucjonalnego, stworzenie takiej przestrzeni uważamy za szczególnie ważne. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Tematy spotkań:

  1. Czym jest transpłciowość?
  2. Osoba trans kiedyś i dzisiaj – o różnych trajektoriach rozwoju odczuć nieakceptacji własnej płci metrykalnej.
  3. Tożsamość płciowa a orientacja seksualna a rola płciowa – czym się różnią i co ztego wynika dla rozumienia sytuacji osoby transpłciowej.
  4. Proces tranzycji – jaki jest jego przebieg i konsekwencje? Jak wspierać osoby transpłciowe w procesie tranzycji?
  5. Moje obawy i dylematy.Jak radzić sobie z własnymi odczuciami dotyczącymi procesu tranzycji u bliskiej osoby?
  6. Radzenie sobie z transfobią.
  7. O formach profesjonalnej pomocy psychologiczno-seksuologicznej osobom transpłciowym – czym się różnią między sobą, na czym polegają i gdzie ich szukać.

Projekt finansowany przez Urząd Miasta Poznania w ramach realizacji zadania publicznego o nazwie: Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji – Specjalistyczne wsparcie dla osób narażonych na łamanie praw człowieka, zagrożonych dyskryminacją i dyskryminowanych. #poznanwspiera