Tęczowa Seria

Z przyjemnością informujemy, że nasza fundacja przyłącza się do wspaniałego projektu – „Tęczowa Seria: książki o miłości i dorastaniu pod tęczową flagą”

Dołączcie do zrzutki, udostępniajcie kampanię. Będzie co czytać 🙂

https://wspieram.to/teczowaseria

Poniżej szczegóły projektu prowadzonego przez wydawnictwo dziwny pomysł.

To zawsze takie miłe uczucie, kiedy, czytając książkę czy oglądając film, możesz się utożsamić z bohaterem/bohaterką. Kiedy przeżywają oni podobne do Twoich rozterki, kiedy podobnie czują, kiedy radzą sobie z problemami, które i Ciebie dotyczą. Pamiętasz to? Masz takie książki, które pomogły Ci przebrnąć przez najtrudniejsze chwile dorastania?

Młodzież LGBT+ w Polsce ma pod tym względem bardzo ograniczony wybór. Miłość nieheteronormatywna zaczyna dopiero nieśmiało pojawiać się w literaturze młodzieżowej, zdominowanej dodatkowo przez amerykańskocentryczny punkt widzenia. Tym projektem zamierzamy to zmienić.

Tęczowa Seria to sześć świetnych, współczesnych książek, które łączy to, że ich główni bohaterowie i bohaterki reprezentują środowisko LGBT+. A więc wszystkie typowe sprawy związane z dorastaniem – pierwsze miłości, złamane serca, konflikty z rodzicami, szukanie odpowiedzi na pytanie, kim właściwie jestem – mają w ich przypadku drugie dno.

Nasze książki mają być przede wszystkim wsparciem dla nieheteronormatywnych nastolatków i nastolatek w Polsce. Żeby mogli wreszcie poczytać o fajnych, pełnokrwistych postaciach, które czują tak, jak oni. Chcemy, aby te powieści, nawet gdy będą dotyczyć naprawdę bolesnych spraw, podnosiły ich na duchu.

Ale Tęczowa Seria powinna trafić też do ich rodzin, do rodziców i nauczycieli, którzy nie zawsze potrafią sobie wyobrazić, z czym zmaga się ich dziecko i jak z nim rozmawiać.

A najbardziej chcielibyśmy, żeby te powieści trafiły do osób, które sądzą, że orientacja seksualna nie istnieje, że homoseksualizm jest wyborem, a wszystko, co odstaje od “normy” należy leczyć. Wiemy, że nie przekonamy ich od razu, ale niech to będzie kolejna kropla drążąca skałę.

Początkowo chcieliśmy ten projekt realizować niespiesznie, czekając na sprzyjające wiatry, kompletując wszystkie elementy po kolei. Ale po wydarzeniach wiosny i lata 2020 w Polsce uznaliśmy, że nie ma na co czekać. Chcemy jak najszybciej trafić na Wasze półki i jak najszybciej stać się kolejnym głosem pokazującym, że LGBT+ to żywi, czujący ludzie. Szkoda nam każdego miesiąca.